R E K L A M A
P O R E K L A M I E

Wieluń - forum,adresy, informacje, reklama, kluby, restauracje, komunikacja, pkp, pks, ogłoszenia, praca,mapa, firmy, radio




Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia Strona Główna Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Otwarty przez: red
2014-11-16, 22:51
Gmina Mokrsko na krawędzi bankructwa
Autor Wiadomość
ourson 
Moderator


Pomógł: 46 razy
Wiek: 43
Dołączył: 02 Sie 2006
Posty: 3905
Piwa: 79/18
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2014-10-18, 10:43   

Cytat:
W pełnej wersji protokołu RIO mamy zaraz na pierwszych stronach takie kwiatki:

Cytat:
Ustalono ponadto, że pismem z dnia 19 czerwca 2013 roku, WFOŚiGW w Łodzi wypowiedział umowę nr 81/OZ/P/2009 zawartą w dniu 28 października 2009 roku na dofinansowanie zadania pn. „Zamknięcie i rekultywacja składowiska odpadów w gminie Mokrsko” i zażądał zwrotu niespłaconej kwoty pożyczki w wysokości 80.000,00 zł. WFOŚiGW jako podstawę zwrotu ww. kwoty wskazał § (..w którym) zobowiązano pożyczkobiorcę do poinformowania Funduszu o uzyskaniu, po zawarciu niniejszej umowy, dofinansowania zadania lub któregokolwiek z jego elementów ze środków Unii Europejskiej bądź innych źródeł, w tym o ich wysokości oraz ustanowionych formach zabezpieczeń, w terminie 14 dni od daty otrzymania stosownej decyzji w tej sprawie. Powodem rozwiązania umowy pożyczki przez WFOŚiGW w Łodzi i wezwania do zwrotu niespłaconej kwoty była okoliczność, że Gmina nie poinformowała Funduszu o uzyskaniu dofinansowania zadania, wynikającego z umowy nr UDA(...) w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2007-2013 z dnia 16 marca 2011 roku o dofinansowanie projektu pn. „Zamknięcie i rekultywacja składowiska odpadów w Gminie Mokrsko” na kwotę
185.995,29 zł.
Zwrotu kwoty 80.000,00 zł dokonano w dniu 2 lipca 2013 roku (...)


Ktoś dokładnie nie czyta podpisanych umów albo naiwnie wierzy, że inni nie zauważą złamania jej warunków. W efekcie te 80 tysięcy niespodziewanie znika w 2013 z coraz bardziej dołującego budżetu gminy Mokrsko. W normalnej firmie tacy ludzie wylatują z pracy - jak to pisze administrujący tu Wzorzec Kultury - na zbity ryj. Komuś coś się w Urzędzie Gminy stało?


Jak rozumiem podpisano umowę z WFOŚiGW uzyskano dotację 80tys zł potem uzyskano inną dotację i w wyniku tego te 80tys trzeba było zwrócić do WFOŚiGW, tak?

A jaka była ta druga dotacja którą pozyskano?
_________________
Ludzie dzielą się na tych, którzy lubią koty i na pokrzywdzonych przez los...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
RGM 
Dojeżdża PKSem
RGM2


Dołączył: 09 Sie 2014
Posty: 142
Piwa: 2/1
Skąd: Mokrsko
Wysłany: 2014-10-18, 11:03   

Przecież wyraźnie napisałem:
Cytat:
"Powodem rozwiązania umowy pożyczki przez WFOŚiGW w Łodzi i wezwania do zwrotu niespłaconej kwoty była okoliczność, że Gmina nie poinformowała Funduszu o uzyskaniu dofinansowania zadania, wynikającego z umowy nr UDA(...) w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2007-2013 z dnia 16 marca 2011 roku o dofinansowanie projektu pn. „Zamknięcie i rekultywacja składowiska odpadów w Gminie Mokrsko” na kwotę 185.995,29 zł."

Próbowano okiwać WFOŚIGW na 80 tys. jednocześnie łykając kolejne 185 tys. Wszystko gra bo wyszło 100 tys na plusie? Tylko co to ma wspólnego z przestrzeganiem przepisów prawa i zawartych umów do czego zobowiązany jest państwowy Urząd Gminy?
Ostatnio zmieniony przez RGM 2014-10-18, 11:17, w całości zmieniany 2 razy  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
ourson 
Moderator


Pomógł: 46 razy
Wiek: 43
Dołączył: 02 Sie 2006
Posty: 3905
Piwa: 79/18
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2014-10-18, 11:14   

RGM, po prostu nie byłem pewien czy kwota 185tys to kwota nowego dofinansowania czy całej wartości...

Ja bardziej chciałem się odnieść do Twojego zdania
Cytat:
W normalnej firmie tacy ludzie wylatują z pracy - jak to pisze administrujący tu Wzorzec Kultury - na zbity ryj. Komuś coś się w Urzędzie Gminy stało?


Otóż trudno mi sobie wyobrazić sytuację w której jakikolwiek szef zwalnia pracownika z powodu pozyskania dodatkowych 100tys zł - nawet jeśli oznacza to konieczność wypowiedzenia umowy z WFOŚiGW. Nie wiemy tylko czy pracownicy UG celowo czy w wyniku niedoczytania umowy z WFOŚiGW nie zgłosili tego faktu... ale tego zapewne ustalić nie jesteśmy w stanie.
_________________
Ludzie dzielą się na tych, którzy lubią koty i na pokrzywdzonych przez los...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
RGM 
Dojeżdża PKSem
RGM2


Dołączył: 09 Sie 2014
Posty: 142
Piwa: 2/1
Skąd: Mokrsko
Wysłany: 2014-10-18, 11:20   

ourson napisał/a:

Otóż trudno mi sobie wyobrazić sytuację w której jakikolwiek szef zwalnia pracownika z powodu pozyskania dodatkowych 100tys zł - nawet jeśli oznacza to konieczność wypowiedzenia umowy z WFOŚiGW. Nie wiemy tylko czy pracownicy UG celowo czy w wyniku niedoczytania umowy z WFOŚiGW nie zgłosili tego faktu... ale tego zapewne ustalić nie jesteśmy w stanie.


Nie przyszło ci na myśl, że może wystarczyłoby jedno pismo informujące WFOŚiGW a obydwie dotacje zostałyby w kasie? Ten pracownik nie zyskałby wtedy 100 tys a stracił 80 tys. Rzeczywiście tak jak piszesz wielu rzeczy nie jesteśmy w stanie ustalić co nie przeszkadza zadać kilku pytań.

Cytat:
...w § 5 pkt 7 zobowiązano pożyczkobiorcę do poinformowania Funduszu o uzyskaniu, po zawarciu niniejszej umowy, dofinansowania zadania lub któregokolwiek z jego elementów ze środków Unii Europejskiej bądź innych źródeł, w tym o ich wysokości oraz ustanowionych formach zabezpieczeń, w terminie 14 dni od daty otrzymania stosownej decyzji w tej sprawie.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
ourson 
Moderator


Pomógł: 46 razy
Wiek: 43
Dołączył: 02 Sie 2006
Posty: 3905
Piwa: 79/18
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2014-10-18, 11:26   

RGM, a jesteś pewien że zostałoby w kasie? Znasz zapisy tej umowy i wiesz że jeśli WFOŚiGW zostałby poinformowany w terminie to nie zażądał by zwrotu tych pieniędzy?

RGM napisał/a:
Ten pracownik nie zyskałby wtedy 100 tys a stracił 160 tys.


a tego to jakoś nie łapię...
_________________
Ludzie dzielą się na tych, którzy lubią koty i na pokrzywdzonych przez los...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
RGM 
Dojeżdża PKSem
RGM2


Dołączył: 09 Sie 2014
Posty: 142
Piwa: 2/1
Skąd: Mokrsko
Wysłany: 2014-10-18, 11:33   

ourson napisał/a:
RGM, a jesteś pewien że zostałoby w kasie? Znasz zapisy tej umowy i wiesz że jeśli WFOŚiGW zostałby poinformowany w terminie to nie zażądał by zwrotu tych pieniędzy?

RGM napisał/a:
Ten pracownik nie zyskałby wtedy 100 tys a stracił 160 tys.


a tego to jakoś nie łapię...


Fragment umowy zacytowałem - interpretuj go jak uważasz.
Dofinansowań było w sumie 180 tys + 80 tys = 260 tys
Po zwrocie na plus zaliczono 180 tys więc 80 tys zwrócono z budżetu w 2013 r. Te pieniądze w całości czyli 240 tys zostały dawno wydane na cel jakim było wysypisko.
Pisze o pracowniku jednak wiadomo dobrze kto te umowy podpisywał i odpowiadał za ich realizację.
Może i te ćwierć miliona nie jest warte czasu by się nim zajmować jednak doskonale ukazuje kulisy manipulacji finansowych jakie miały miejsce w ostatniej kadencji.
Ostatnio zmieniony przez RGM 2014-10-18, 11:39, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
ourson 
Moderator


Pomógł: 46 razy
Wiek: 43
Dołączył: 02 Sie 2006
Posty: 3905
Piwa: 79/18
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2014-10-18, 11:37   

RGM napisał/a:
Fragment umowy zacytowałem - interpretuj go jak uważasz.


no to ja uważam, że bez względu na to czy zawiadomienie by poszło czy nie to dotacja byłaby do zwrotu.

Przewinieniem Urzędu jest brak tego zawiadomienia - i to jest do wyjaśnienia. Jeśli celowo, to wprawdzie naganne, ale może rzeczywiście liczono że WFOŚiGW nie dopatrzy się tego i 80tys zostanie w kasie. Ot, taka loteria ;-)


RGM napisał/a:
było w sumie 180 tys + 80 tys = 260 tys
Po zwrocie uzyskano 180 tys więc 80 tys zwrócono z budżetu w 2013 r. skoro te pieniądze zostały dawno wydane na cel jakim było wysypisko.


nadal nie wiem skąd ta strata 160tys o której piszesz wcześniej...
_________________
Ludzie dzielą się na tych, którzy lubią koty i na pokrzywdzonych przez los...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
RGM 
Dojeżdża PKSem
RGM2


Dołączył: 09 Sie 2014
Posty: 142
Piwa: 2/1
Skąd: Mokrsko
Wysłany: 2014-10-18, 11:43   

ourson napisał/a:

no to ja uważam, że bez względu na to czy zawiadomienie by poszło czy nie to dotacja byłaby do zwrotu.

Przewinieniem Urzędu jest brak tego zawiadomienia - i to jest do wyjaśnienia. Jeśli celowo, to wprawdzie naganne, ale może rzeczywiście liczono że WFOŚiGW nie dopatrzy się tego i 80tys zostanie w kasie. Ot, taka loteria ;-)


Do wyjaśnienia?... Loteria w państwowym urzędzie? To może niech z budżetu obstawią od razu totolotka - może uda się skasować te 13 mln zadłużenia...

ourson napisał/a:
nadal nie wiem skąd ta strata 160tys o której piszesz wcześniej...


Skorygowałem swoją pomyłkę - dalej chcesz to wałkować? I nie pisz, że jeśli ja się mylę to oni tez mogą. Oni własnie nie mogą.
Ty uważasz tak a ja inaczej - sprawa dyskusyjna. Postaram się dotrzeć do przepisów w tej kwestii.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
ourson 
Moderator


Pomógł: 46 razy
Wiek: 43
Dołączył: 02 Sie 2006
Posty: 3905
Piwa: 79/18
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2014-10-18, 12:18   

Cytat:
Do wyjaśnienia?... Loteria w państwowym urzędzie? To może niech z budżetu obstawią od razu totolotka - może uda się skasować te 13 mln zadłużenia...


Jesli wyjdziemy z założenia że zawiadomienie WFOŚiGW oznacza zwrot 80tys zł a niezawiadomienie oznacza ża albo WFOŚiGW się zorientuje i wtedy zwrot albo nie zorientuje i wtedy pieniądze zostają to homo oeconomicus wybiera wariant drugi ;-) Naganny moralnie ale jednak z punktu widzenia ekonomii korzystniejszy... Nie popieram tego w wykonaniu Urzędu Gminy, ale c'est la vie.

RGM napisał/a:
I nie pisz, że jeśli ja się mylę to oni tez mogą. Oni właśnie nie mogą.


Nie zamierzałem. Tym bardziej że to Ty zakładasz, że to był wynik pomyłki. Nie wiesz tego, co sam przyznajesz, ale ciągle w to brniesz.
_________________
Ludzie dzielą się na tych, którzy lubią koty i na pokrzywdzonych przez los...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
RGM 
Dojeżdża PKSem
RGM2


Dołączył: 09 Sie 2014
Posty: 142
Piwa: 2/1
Skąd: Mokrsko
Wysłany: 2014-10-18, 12:25   

ourson napisał/a:


Jesli wyjdziemy z założenia że zawiadomienie WFOŚiGW oznacza zwrot 80tys zł a niezawiadomienie oznacza ża albo WFOŚiGW się zorientuje i wtedy zwrot albo nie zorientuje i wtedy pieniądze zostają to homo oeconomicus wybiera wariant drugi ;-) Naganny moralnie ale jednak z punktu widzenia ekonomii korzystniejszy...


Mam inne zdanie.
W decyzji pisze, że powodem zwrotu nie było uzyskanie drugiej dotacji ale fakt niepoinformowania WFOŚiGW o tym fakcie.
Doszliśmy razem w dyskusji do ściany.

ourson napisał/a:

Tym bardziej że to Ty zakładasz, że to był wynik pomyłki. Nie wiesz tego, co sam przyznajesz, ale ciągle w to brniesz.


Jakiej pomyłki? Ktoś zaniedbuje swoje obowiązki albo świadomie łamie przepisy a ty próbujesz to bagatelizować. Szkoda mojego czasu z całym szacunkiem dla twojego zdania w tym temacie.
Ostatnio zmieniony przez RGM 2014-10-18, 12:31, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
ourson 
Moderator


Pomógł: 46 razy
Wiek: 43
Dołączył: 02 Sie 2006
Posty: 3905
Piwa: 79/18
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2014-10-18, 12:31   

RGM napisał/a:
Jakiej pomyłki? Ktoś zaniedbuje swoje obowiązki albo świadomie łamie przepisy a ty próbujesz to bagatelizować.


Pomyłki czy niedopatrzenia...

Ja po prostu uważam że w tym konkretnym przypadku to już po prostu machasz tym kijem tylko dla pomachania. Nieważne czy to ma sens czy nie. W tym konkretnym przypadku jeden urzędnik (może grupa urzędników) popełniła błąd. Świadomie lub nie. Nie wiem tego ja ani nie wiesz tego Ty. Chciałbyś żeby wyrzucili tego człowieka z pracy? Wyciągnęli inne konsekwencje służbowe? Bo naprawdę nie rozumiem o co Ci chodzi w tym przypadku.

RGM napisał/a:
Szkoda mojego czasu z całym szacunkiem dla twojego zdania w tym temacie.


wiem, lepiej zająć się tworzeniem kolejnego listu zatroskanego mieszkańca ;) miłego dnia :)
_________________
Ludzie dzielą się na tych, którzy lubią koty i na pokrzywdzonych przez los...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
RGM 
Dojeżdża PKSem
RGM2


Dołączył: 09 Sie 2014
Posty: 142
Piwa: 2/1
Skąd: Mokrsko
Wysłany: 2014-10-18, 12:32   

Ten człowiek dawno powinien przestać być Wójtem.

ourson napisał/a:

wiem, lepiej zająć się tworzeniem kolejnego listu zatroskanego mieszkańca ;) miłego dnia :)


Żenada. Żegnam.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Loca 
Słyszał o Wieluniu
Loca


Dołączyła: 11 Paź 2014
Posty: 21
Piwa: 7/4
Skąd: Mokrsko
Wysłany: 2014-10-18, 13:01   

Widzę RGM, że powolutku przestajesz radzić sobie z odpowiedziami do Forumowiczów i zaczynasz się gubić.. Ty lepiej poczytaj jeszcze raz swoje posty.. Jesteś tak zakłamany, że brak słów :shock:
Brniesz w to dalej i się gubisz maleńki...
Napisałeś wyżej coś takiego:
RGM napisał/a:
Tylko co to ma wspólnego z przestrzeganiem przepisów prawa i zawartych umów do czego zobowiązany jest państwowy Urząd Gminy?
. Ale o jakim Ty przestrzeganiu prawa mówisz??? :shock: Przecież jeszcze kilka dni temu nie mogłeś zrozumieć, jak Wójt mógł zawiadomić policję (szambo), ale właśnie wtedy mój drogi On próbował PRZESTRZEGAĆ PRAWA...
I to jeden tylko z przykładów, który pokazuje, jaki jesteś-dodam po raz kolejny- zakłamany i fałszywy. Nie widzisz tego, że pomalutku z każdym kolejnym postem się ośmieszasz i wkopujesz? No niby taki bystry, a jednak jakoś mało rozumny z Ciebie chłopczyk :D
Myślę, że na ten czas już wyczerpałeś limit swoich możliwości i pomysłów..Może błyśniesz za kolejne cztery lata..się okaże ;)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
RGM 
Dojeżdża PKSem
RGM2


Dołączył: 09 Sie 2014
Posty: 142
Piwa: 2/1
Skąd: Mokrsko
Wysłany: 2014-10-18, 18:58   

Początek kanalizacji też wygląda ciekawie w kwestii podejmowania decyzji o jej finansowaniu

W dniu 20 czerwca 2012 roku Rada Gminy Mokrsko podjęła uchwałę w sprawie zaciągnięcia pożyczki długoterminowej na wyprzedzające finansowanie kosztów kwalifikowanych operacji „Budowa systemu oczyszczania ścieków w Gminie Mokrsko”, objętego PROW na lata 2007-2013 ze środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej(…) w kwocie 2.804.540,00 zł. Ustalono, że w związku z zaciągnięciem w 2012 roku ww. pożyczki w kwocie 2.804.540,00 zł został naruszony art. 91 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 roku o finansach publicznych. Zgodnie bowiem z ww. artykułem, suma zaciągniętych kredytów i pożyczek (...) nie może przekroczyć kwoty określonej w uchwale budżetowej jednostki samorządu terytorialnego. Tymczasem w uchwale nr XII/94/12 Rady Gminy Mokrsko z dnia 27 stycznia 2012 roku w sprawie uchwalenia budżetu gminy na rok 2012 został określony limit zobowiązań z tytułu zaciągniętych pożyczek na wyprzedzające finansowanie (…) w wysokości 1.030.000,00 zł.

(Później w związku z wysokością pierwszej transzy pożyczki zwiększono go do 1.100.000,00 zł. Czy fakt wzięcia pożyczki niezgodnie z przepisami może być powodem odmowy jej refinansowania? Nie wiem ale znając życie będą szukać każdego pretekstu by samemu być w zgodzie z prawem i nie dać tej kasy. Obym się mylił bo ostro wtedy popłyniemy.)

W dniu 18 lipca 2012 roku Skład Orzekający RIO w Łodzi uchwałą nr IV/181/2012 wydał pozytywną opinię z uwagą w przedmiocie możliwości spłaty ww. pożyczki. Skład Orzekający zwrócił uwagę na wysoki poziom zadłużenia Gminy i wskazał na ograniczoną możliwość zaciągania zobowiązań długoterminowych.

W dniu 3 sierpnia 2012 roku Gmina Mokrsko podpisała z Bankiem Gospodarstwa Krajowego umowę pożyczki nr PROW313.11.02831.10 na kwotę 2.804.540,00 zł. Przedmiotem umowy było udzielenie pożyczki na wyprzedzające finansowanie kosztów (...) ponoszonych na realizację zadania pn. „Budowa systemu oczyszczania ścieków w Gminie Mokrsko”.

Czyli dalszy ciąg telenoweli „Bierzmy ile się da a potem się zobaczy”. Limit limitem a życie swoje.
Ciekawe też, że RIO wydaje pozytywna opinię przy wysokim zadłużeniu gminy i ograniczonej możliwości zaciągania kredytów długoterminowych. Niech ktoś spróbuje wziąć pożyczkę mając takie referencje.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Bożena13 
Słyszał o Wieluniu


Dołączyła: 16 Wrz 2014
Posty: 5
Skąd: Mokrsko
Wysłany: 2014-10-18, 20:23   

hej wszystkim,

siedząc w robocie ostatnio wpadłyśmy z dziewczynami na świetny pomysł, może znacie odpowiedz na pytanie

W jakich godzinach do urzedu naszej kochanej gminy Mokrsko można przynieść wójtowi karton do spakowania?
Taczka od jakiegoś czasu już stoi ale jej nie widzi :)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Acid v 0.4 modified by Nasedo.


Wieluń Forum dyskusyjne
Kontakt z Administracją Forum | Kontakt z właścicielem domeny
Stomatolog Wieluń Sprawdzenie przebiegu BMW | Iris Trade Łódź Montaż instalacji gazowych | Skracanie linków | Klinika BMW | Notariusz Włochy BMW SPRAWDZENIE PRZEBIEGU,HISTORIA SERWISOWA BMW