Warning ! cookie path is empty! Check in in the Admin Control Panel or set it in the PhpMyAdmin table: prefix_config - cookie_path row
 Forum Index


FAQFAQ  SearchSearch  MemberlistMemberlist  UsergroupsUsergroups
RegisterRegister  Log inLog in

Previous topic «» Next topic
Z dziejow dawnego Wielunia
Author Message
Jaro
Administrator
wielun.biz



Posted:    Z dziejów dawnego Wielunia [ !!! ]

Wieluń miasto o długiej i bogatej historii. Niegdyś stolica ziemi, miejsce do którego przybywali władcy,
możni świeccy i hierarchowie kościelni. Tutaj podczas zjazdów
państwowych i kościelnych zapadały decyzje dotyczące Królestwa Polskiego, a nierzadko
spraw, którymi żyła cała ówczesna Europa. Wieluń w XVI w. uchodził za jedno z
najpiękniejszych polskich miast. W XVII w. zniszczony podczas wojen szwedzkich mocno
(słowo wymoderowano)ł. Już nigdy nie miał wrócić do dawnej świetności. W okresie zaborów miasto
znalazło się najpierw pod panowaniem pruskim, a następnie rosyjskim. Na karty wielkiej
historii Wieluń powrócił 1 września 1939 r., kiedy to niemieckie lotnictwo zbombardowało
bezbronne miasto rozpoczynając w ten sposób II wojnę światową. W latach 1939-1945
Wieluń został zniszczony w ok. 70%, bezpowrotnie przepadło wiele zabytków świadczących
o świetności miasta w dawnych wiekach.

Wieluń zasługuje na to by przypomnieć jego bogatą historię. Wszyscy, którzy
interesują się przeszłością miasta znajdą na tej stronie podstawowe informacje o jego
dziejach do XVI wieku, ale pojawiać się będą także wzmianki dotyczące okresu
późniejszego. Z racji na znaczenie tego wydarzenia, zdecydowano zamieścić tekst o
zniszczeniu miasta w dniu 1 września 1939 r., mimo, że nie mieści się on w przyjętych
ramach czasowych, to nie ma wątpliwości, że powinien sie tu znaleźć. Zamieszczone tu
zostały także fragmenty źródeł przybliżających ważniejsze wydarzenia, jakie miały miejsce
w mieście oraz teksty opisujące dawny Wieluń. Nie może zabraknąć informacji o herbie
miasta i ziemi, oraz o wybitnych osobistościach związanych z miastem. Ci, którzy zechcą
pogłębić swą wiedzę znajdą bibliografię prac poświęconych miastu. Zamieszczone tu
ilustracje może choć w części zdołają oddać urok, zarówno dawnego, jak i współczesnego
Wielunia. W miarę możliwości strona ta będzie rozbudowywana.

Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony.

Źródło: http://historiawielunia.uni.lodz.pl/



[b]Polecam odwiedzić tę stronę, tym wszystkim, którzy chcą wiedzieć o Wieluniu coś więcej niż już wiedzą.[/b] :)
 
 
tONic
Ma stragan na targu


Posted:     [ !!! ]

:) zaraz Ferbik napisze, ze autor tej strony wiedza o Wieluniu nie grzeszyl i jego znajomy musial owego autora poprawiac - i slusznie :) jak sie mylil, to poprawic trzeba... moze w chwili obecnej faktycznie wszystkie dane na stronie sa sprawdzone i prawdziwe.... lektura zawsze sie przyda :)
 
 
Ferbik
Administrator



Posted:     [ !!! ]

[b]tONic[/b], ale ty czepialski jestes tONic :) Po prostu były błędy - każdemu się mogą zdarzyć :)
 
 
tONic
Ma stragan na targu


Posted:     [ !!! ]

od razu czepialski :) przypominam tylko pewien fakt, ktory moim zdaniem jest istatny.... i tyle... sam mwole korzystac ze zrodel sprawdzonych i nie zawierajacych bledow (a przynajmniej miec nadzieje, ze bledow nie zawieraja) :)
 
 
Mama
Dojeżdża PKSem


Posted:     [ !!! ]

Na stronie są nadal drobne błędy. Błędy pochodzą m.in. z różnych "sprawdzonych" źródeł. Taki błąd powstaje np. w ten sposób, że autor danego opracowania nie dotarł do aktualnych badań, przeoczył źródło lub oparł się na starszych opracowaniach. Takie same błędy są w opracowaniach publikowanych w książkach. Nie chodzi o to aby je piętnować ale aby szukać prawdziwych rozwiązań np. przez dyskusję. Na stronie zacytowanej przez Jaro jest także od paru dni specjalistyczne forum na temat historii Wielunia.
 
 
saint
[Deleted]

Posted:     [ !!! ]

Ciekawa strona, wiele przydatnych informacji tam znalazłem.
 
 
Silvo
Mieszka pod Wieluniem
Wieluń rulez!



Posted:     [ !!! ]

Czy nie uważacie że mamy bardzo śliczne miasto. Zwłaszcza zmieniło się przed przyjazdem prezydenta Kwaśniewskiego do Wielunia. Odmalowane kamienice, mamy śliczną fontanne, ładnie oświetlone ulice itp. A jak już powstanie pomnik papieża i Wieczna miłość to bedzie dopiero. Pięknie w parku się zrobi dzięki pomnikowi Wieczna miłość, amfiteatrowi przylegającemu do niego i paru innym rzeczom np. nasz uklad sloneczny. Coś ślicznego! Żeby tylko nasi miejscowi wandale nie zniszczyli tego piękna!
 
 
Mama
Dojeżdża PKSem


Posted:     [ !!! ]

Jak wynika z liczby odpowiedzi: nie uważamy.
 
 
Ferbik
Administrator



Posted:     [ !!! ]

[b]Mama[/b], ale Ty sceptycznie jestes nastawiony do naszego miasta :) Fakt, że jak zrobią jedną porządną rzecz to przy okazji spieprzą 10, no ale zawsze 10 pozytywnych trochę przykrywa 100 negatywnych :D
 
 
Mama
Dojeżdża PKSem


Posted:     [ !!! ]

Podaj te 10 :D
 
 
ourson
Moderator


Posted:     [ !!! ]

[quote="Silvo"]Pięknie w parku się zrobi dzięki pomnikowi Wieczna miłość, amfiteatrowi przylegającemu do niego[/quote]

czy cos sie zmienilo w kwestii lokalizacj tego pomnika? wydawalo mi sie ze ma stana w parku kolo sarostwa albo na "plantach"?
 
 
Marta
WIELUNIAK



Posted:     [ !!! ]

[quote="ourson"]wydawalo mi sie ze ma stana w parku kolo sarostwa [/quote]

Tam właśnie stanie. Jest tam nawet tablica informacyjna. :)
 
 
ourson
Moderator


Posted:     [ !!! ]

[quote="Marta"]Tam właśnie stanie. Jest tam nawet tablica informacyjna. n[/quote]

no to dobrze pamietam... ale co w takim razie z tym amfiteatrem? jest jakis inny amfiteatr w Wieluniu niz ten przy stadionie?
 
 
Grzegorz Nowak (W)
Moderator
nil nisi bene ;)



Posted:     [ !!! ]

Mama zawsze sceptyczna.... :)
inny amfiteatr niż ten przy stadionie...
a jest tam coś, czy dalej te nędzne resztki? :(
 
 
Jaro
Administrator
wielun.biz



Posted:     [ !!! ]

[quote="Grzegorz Nowak (W)"]a jest tam coś, czy dalej te nędzne resztki?[/quote]


Pooglądaj sobie co tam teraz jest, oto [b][URL=http://www.wielun.biz/viewtopic.php?t=1234&start=0]Amfiteatr od środka[/URL] [/b].
 
 
Mama
Dojeżdża PKSem


Posted:     [ !!! ]

[quote="Grzegorz Nowak (W)"]Mama [b]zawsze[/b] sceptyczna....
:([/quote] Grzegorzu proszę precyzyjniej? Do czego ten komentarz? Jak się z czymś nie zgadzasz to podaj z czym i dlaczego. Sądząc po [b]zawsze[/b] będziesz musiał się troszkę napocić :evil: .
 
 
Mrówek
Moderator



Posted:     [ !!! ]

http://www.wielun.org.il/english_main/inde-master-e.html - ciekawe zdjęcia strony wielunian mieszkających w Izraelu
 
 
obowiązkowy
Przejeżdżał przez Wieluń


Posted:    Te dzieła sztuki wywieziono z Polski podczas II wojny świato [ !!! ]

srebrna figura Madonny Wieluńskiej z 1510 zaginionej w 1939 roku
w artkule na WP.pl,
link z madonną wieluńską http://kultura.wp.pl/gid,14758598,galeria.html?T%5Bpage%5D=9

a tutaj cała galeria: http://kultura.wp.pl/gid,14758598,galeria.html?T%5Bpage%5D=1

madonna.jpg
97 Time(s) 43.55 KB

 
 
torrent2
Przyjeżdża na zakupy



Posted:     [ !!! ]

Znalazłem ten film w sieci. Myślę, że wiele osób on zainteresuje.
http://www.youtube.com/watch?v=tIfv3ov14t8
 
 
torrent2
Przyjeżdża na zakupy



Posted:     [ !!! ]

Chciałbym nawrócić do tego filmu z 1962.


Oglądałem go już ładne kilka razy. Wiadomo, że dostrzegłem wiele miejsc, które teraz zupełnie inaczej wyglądają. Np.: nie wiedziałem, że był mur z płotem przed kościołem św. Józefa. Nie wspomnę już o takiej banalnej sprawie, jak budka telefoniczna koło starego ZURiT-u. Kiedyś normalna sprawa, teraz człowiek w epoce komórek patrzy na to ze zdziwieniem.

Ale co głównie mnie osobiście najbardziej zajęło: brak jakichkolwiek samochodów, na ulicach! Taki spokój! Nie tak, jak dzisiaj ta poruszająca się rzeka aut. Ponadto patrząc na ludzi z tamtych lat mam wrażenie, że oni faktycznie żyli sobie bardziej spokojniej, nigdzie się nie śpiesząc. Nie twierdzę, że żyło się im wtedy lepiej, ale na pewno niebyło tego ciągłego pośpiechu i ciągłego braku czasu.

Ponadto czy ktoś może mi powiedzieć czy ten Pan z kwiatami to jakiś „burmistrz” tamtego czasu?

A ten cmentarz, to ten na POW – Ewangelicki? Jeżeli tak, to czy tam jest pochowana jakaś wybitna osoba, o której już nikt nie pamięta?

P.s.
Ten film jest starszy ode mnie, tak więc proszę się nie zdumiewać, że pewne rzeczy są dla mnie osobliwe.
 
 
Pat44
Przyjeżdża na zakupy


Posted:     [ !!! ]

[b]torrent2[/b], Gdzieś ty to wykopał? Po prostu świetny! Prawdziwy skarb. Czy są jeszcze jakieś inne filmy z tego okresu?
 
 
zwyczajna
WIELUNIAK



Posted:     [ !!! ]

Moja mama poznała Państwo Wojewódka właścicieli "basenu" :D
 
 
Grzegorz Nowak (W)
Moderator
nil nisi bene ;)



Posted:     [ !!! ]

kapitalne!

mur przed św. Józefem to ja pamiętam, ale reszta...! super!
 
 
ourson
Moderator


Posted:     [ !!! ]

i Pl. Jagielloński - pusty jakby ;-) w sumie to prawie koniec miasta był - dalej tylko kilka domów w kierunku Widoradza...
 
 
wieluniaczek
Przyjeżdża na zakupy
czujny obserwator



Posted:     [ !!! ]

Pl. Jagieloński w tamtym czasie służył jako targowisko.Praktycznie wszystko z tego filmu pamiętam nawet stary basen u p.Wojewódki chodź to już przez mgłę, ech ożyły wspomnienia :),
 
 
Display posts from previous:   
[ REPLY ]
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum
Add this topic to your bookmarks
Printable version

Jump to:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group