R E K L A M A
P O R E K L A M I E

Wieluń - forum,adresy, informacje, reklama, kluby, restauracje, komunikacja, pkp, pks, ogłoszenia, praca,mapa, firmy, radio




Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia Strona Główna Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Pomnik Papieża w Wieluniu
Autor Wiadomość
Jaro 
Administrator
wielun.biz



Pomógł: 66 razy
Wiek: 47
Dołączył: 12 Lip 2005
Posty: 7303
Piwa: 33/113
Skąd: Wieluń
  Wysłany: 2005-12-16, 11:07   Pomnik Papieża w Wieluniu

W Wieluniu stanie pomnik Jana Pawła II. Wysoka na prawie 3 metry postać Papieża-Polaka zostanie odsłonięta najprawdopodobniej 5 września przyszłego roku w 35 rocznicę koronacji Obrazu Matki Bożej Pocieszenia. Przypomnijmy - koronacji obrazu dokonali w Wieluniu współnie Kardynałowie Karol Wojtyła i Stefan Wyszyński 5 września 1971 roku.

Wysoka na 2 metry 80 centymetrów postać ustawiona na cokole stanie w jednym z dwóch proponowanych miejsc - na skwerze koło Muzeum Ziemi Wieluńskiej lub wśród zieleni na przeciw wejścia do wieluńskiej kolegiaty - ta druga propozycja ma najwięcej zwolenników.
- 'To jedyny fragment miasta gdzie wszystko jest przypadkowe - i alejki, i zieleń, a taki pomnik spowodowałby uporządkowanie tego terenu' - przekonuje architekt Wielunia Grzegorz Krysztofiński. - 'Poza tym to najbardziej odpowiednie miejsce do odpoczynku, zadumy i wyciszenia się, na co z pewnością będą liczyć odwiedzający pomnik mieszkańcy powiatu wieluńskiego'. Podobnego zdania są także inni członkowie komitetu budowy pomnika m.in. ks. prałat Marian Stochniałek i radny miejski Jan Kępiński.
Nieco bardziej zagadkowy jest natomiast sam kształt pomnika.
Ks. prałat proponuje, by Papież był w postawie stojącej z gestem błogosławiącym, a krzyż-pastorał był odwrócony do ludzi. Pojawiają się także inne możliwości - Papież trzymający na rękach dziecko lub zadumany Papież siedzący na skale. Swoje propozycje lub uwagi przedstawią z pewnością także krakowscy artyści, którzy wykonają projekt i odlew z brązu. Pewne jest natomiast to, że pomnik ma być wyjątkowy i inny od tych, jakie powstały już w wielu miejscach w Polsce.

Koszt samego monumentu ma wynieść ok. 25 tysięcy złotych - może jednak ulec zmianie.
W sfinansowaniu przedsięwzięcia może pomóc każdy mieszkaniec powiatu. Dary serca można przekazywać na specjalnie otworzone konto w wieluńskim oddziale Banku Spółdzielczego w Lututowie.
Nr konta:
RBS w Lututowie o/Wieluń ul. Sieradzka 1
24 9256 0004 0074 0065 3000 0010


Datki będzie można przekazywać za pokwitowaniem także poprzez pośrednictwo księży proboszczów miasta.
Przedstawiciele komitetu budowy pomnika odwiedzą też przedsiębiorstwa z Wielunia i okolic prosząc o wstapcie projektu.
Każdy z ofiarodawców zostanie wpisany do Pamiątkowej Księgi Darczyńców.

Źródło: RZW
_________________
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Łukasz 
Przyjeżdża na zakupy
Łukasz


Pomógł: 3 razy
Wiek: 43
Dołączył: 13 Lip 2005
Posty: 379
Piwa: 1/2
Skąd: Wieluń/Wrocław
Wysłany: 2005-12-16, 11:59   

Ja bym wolał raczej aby te pieniądze przeznaczyć na jakieś inne cele. Coś bardziej porzytecznego niż statyczny pomnik.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Ferbik 
Administrator



Pomógł: 143 razy
Wiek: 44
Dołączył: 12 Lip 2005
Posty: 15820
Piwa: 107/205
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2005-12-16, 12:26   

Łukasz napisał/a:
Coś bardziej porzytecznego niż statyczny pomnik

A co chcialbys zeby sie poruszal ? :P
_________________
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Łukasz 
Przyjeżdża na zakupy
Łukasz


Pomógł: 3 razy
Wiek: 43
Dołączył: 13 Lip 2005
Posty: 379
Piwa: 1/2
Skąd: Wieluń/Wrocław
Wysłany: 2005-12-16, 13:07   

Tak, poruszał serca ludzkie. Dopiero co proboszcz Stochniałek zafundował ozdobne drzwi do kolegiaty a już mu się pomnika zachciewa. Przecież to strata pieniędzy.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Ferbik 
Administrator



Pomógł: 143 razy
Wiek: 44
Dołączył: 12 Lip 2005
Posty: 15820
Piwa: 107/205
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2005-12-16, 13:09   

Łukasz, co jak co ale wg mnie to jedyna osoba, ktorej powinni w tym kraju pomniki wystawiac... A o ksiedzu S. nie rozmawiajmy, bo szkoda nabijac postow :)
_________________
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Gregg Sparrow
[Usunięty]

Wysłany: 2005-12-16, 14:19   

Wszyscy maja pomnik!!! MAM I JA :)

A może by tak wyremontować nawierzchnię z kostki falistej na wieluńskim rynku (nie mylić z targowiskiem) tak pięknie zaprojektowanym przez Grzegorza Krysztofińskiego (o ile mi wiadomo)
 
   
Blink
[Usunięty]

Wysłany: 2005-12-16, 16:16   

Papiez calym swoim zyciem wystawil sobie juz taki pomnik ze zaden z brązu czy granitu mu nie dorówna. Tak szczerze mowiac to jak sadzicie wolalby by postawiono mu kolejny pomnik czy np zorganizowali za te pieniadze swietlice, stolówke czy chocby ferie dla dzieciakow z biedniejszych rodzin?????? Takie jest moje zdanie i tyle. Chetnie poznam Wasze.
 
   
Ferbik 
Administrator



Pomógł: 143 razy
Wiek: 44
Dołączył: 12 Lip 2005
Posty: 15820
Piwa: 107/205
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2005-12-16, 16:22   

Blink, masz racje w sumie... popieram twoje rozumowanie.
_________________
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Blink
[Usunięty]

Wysłany: 2005-12-16, 16:39   

W sumie ciesze sie ze mnie rozumiesz.

Cytat:
Pewne jest natomiast to, że pomnik ma być wyjątkowy i inny od tych, jakie powstały już w wielu miejscach w Polsce.


A to mnie zastanawia, biorac pod uwage mnogosc pomnikow ktore powstaly badz powstaja pozostanie chyba tylko postac papieza w przysiadzie, stanie na rekach ewentualnie jakas figura TAI-CHI :-)
 
   
Łukasz 
Przyjeżdża na zakupy
Łukasz


Pomógł: 3 razy
Wiek: 43
Dołączył: 13 Lip 2005
Posty: 379
Piwa: 1/2
Skąd: Wieluń/Wrocław
Wysłany: 2005-12-19, 11:13   

Albo na rowerze, bo przecież Papież czynnie uprawiał sport i za młodu był wysportowanym człowiekiem. Żeby tylko przypomnieć jak bardzo kochał góry, pływanie czy spływy kajakowe. Niech to będzie pomnik nie tylko z gestem błogosławienia, lecz niech ma również pozareligijne przesłanie. Warto pamiętać papieża nie tylko jako Jana Pawła II, lecz również jako Karola Wojtyłę.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Karzełek 
W trakcie przeprowadzki do Wielunia


Pomógł: 14 razy
Wiek: 38
Dołączył: 16 Gru 2005
Posty: 1130
Piwa: 1/7
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2006-02-13, 11:29   

Żenada ...
_________________
http://www.nie.com.pl/ :urban:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
tONic 
Ma stragan na targu


Pomógł: 12 razy
Dołączył: 19 Lip 2005
Posty: 594
Skąd: Kowale
Wysłany: 2006-02-13, 13:16   

wg ostatnich i chyba ostatecznych ustalen pomnik ma liczyc trzy postaci - oprocz Papieza beda takze dzieci - chlopiec i dziewczynka... Papiez ma ich jakby obejmowac... co do samego pomyslu stawiania pomnika - nie mam nic przeciwko, choc faktycznie te pieniadze zbierane w kosciolach i organizowane poprzez datki od firm moznaby inaczej spozytkowac... potrzeb jest wiele... no ale ktos mial taki, a nie inny pomysl uczczenia pamieci JP II... oby pomyslow nie brakowalo takze dalej, ale takich, ktore nioslyby pomoc tym, ktorzy potrzebuja...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Karzełek 
W trakcie przeprowadzki do Wielunia


Pomógł: 14 razy
Wiek: 38
Dołączył: 16 Gru 2005
Posty: 1130
Piwa: 1/7
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2006-02-18, 10:06   

Za te pieniądze lepiej by drogi naprawili ...
_________________
http://www.nie.com.pl/ :urban:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
tONic 
Ma stragan na targu


Pomógł: 12 razy
Dołączył: 19 Lip 2005
Posty: 594
Skąd: Kowale
Wysłany: 2006-02-18, 11:14   

widzisz Larry - problem w tym, ze te pieniadze oni zbieraja od ludzi, to pieniadze spoleczne... uwazasz, ze ludzie chetnie dali by kase na remonty drog? szczerze mowiac watpie... z tego co wiem z budzetu miasta i starostwa na pomnik nie bedzie przeznaczona ani zlotowka - wszystko ze zbiorki przez komitet...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Kruk 
Dojeżdża PKSem


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 22 Sty 2006
Posty: 224
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2006-02-18, 11:46   

Taaak ja też o tym słyszałem że to mają być datki od ludzi ale mi i tak się ten pomysł nie podoba. Moim zdaniem ten pomnik tutaj nie pasuje nie pasuje do Wielunia dlaczego stawiamy pomnik komuś kto ma taki związek z tym miastem jak piernik z wiatrakiem... Głupi pomysł i nieprzemyślany tzn władze poszły za myślą ,,wszyscy stawiają to my też" ;/
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Acid v 0.4 modified by Nasedo.


Wieluń Forum dyskusyjne
Kontakt z Administracją Forum | Kontakt z właścicielem domeny
Stomatolog Wieluń Sprawdzenie przebiegu BMW | Iris Trade Łódź Montaż instalacji gazowych | Skracanie linków | Klinika BMW | Notariusz Włochy BMW SPRAWDZENIE PRZEBIEGU,HISTORIA SERWISOWA BMW